A eliminat un favorit în Olanda

De Dan Lazar
De două ore şi 5 minute de joc a avut nevoie tenismanul arădean Marius Copil (97 ATP) pentru a câștigat partida cu japonezul Yuichi Sugita (53 ATP), cap de serie numărul şapte la turneul ATP de la s-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii în valoare de 612.755 euro. „Tunarul din Carpați” – 10 aşi, dar și 5 duble greşeli -, s-a impus cu scorul de 7-5, 4-6, 6-4, asigurându-și un cec în valoare de 17.770 euro şi 45 de puncte ATP.

Emisarul CSM Arad are acum 3-1 în meciurile directe cu Sugita, după victoriile înregistrate în 2014, în primul tur la Brisbane, cu 7-6 (5), 6-7 (2), 7-6 (7), şi în 2016 în calificări la Sofia, cu 6-3, 6-4. Niponul a câștigat anul trecut în semifinale la Surbiton Challenger, cu 7-5, 6-4, în semifinale.
În sferturile de finală, arădeanul de 27 de ani îl va înfrunta pe învingătorul dintre luxemburghezul Gilles Muller, campionul en-titre, şi australianul Matthew Ebden.