Aston Villa, în finala Cupei Ligii Angliei

BIRMINGHAM – Aston Villa pornea favorită după ce se impuseseră în deplasare cu 1-0, pe Blackburn, însă nimeni nu se aştepta la un deznodământ precum cel din partida de ieri.

Oaspeţii au condus cu 2-0, prin dubla lui Kalinic, Villa a revenit şi a înscris 5 goluri(!), (Warnock ’30, Milner ’40, din pen., N’Zonzi ’53, autogol, Agbonlahor ’58 şi Heskey ’62), Blackburn s-a apropiat la un gol, (după reuşitele lui Olsson ’63 şi Emerton ’84), iar în minutul 90 Young a stabilit scorul final, 6-4 pentru Villa.

De menţionat că Blackburn a evoluat din minutul 39 în inferioritate, după ce Veijeany a fost eliminat.

Este pentru prima dată când Villa ajunge într-o finală a unei competiţii engleze, după finala din 2000, tot din Cupa Ligii, pierdută în faţa lui Chelsea, 0-1, ultimul meci care s-a jucat pe vechiul Wembley.

În ultimul act al competiţiei din acest an, Villa va da peste învingătoarea din semifinala dintre Manchester City şi Manchester United. În manşa tur, City s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, după dubla lui Tevez.