ASU Poli, înfrângere grea la Sebiş

De Leo Sfara
Naţional a făcut cel mai bun meci al anului şi a câştigat clar contra liderei clasamentului.

De la bun început se anunţa un meci al ambiţiilor şi orgoliilor, antrenorul şi mai mulţi jucători de la Naţional Sebiş fiind originari din Timişoara. În plus, era şi o revanşă de luat, după înfrângerea din tur, care le-a mai tăiat din aripi sebişenilor.

Ieri, însă, am văzut o formaţie gazdă extrem de determinată şi motivată, pe când ASU Poli a căzut psihic după minutul 19. Atunci, Gălan a ratat un penalty, şutând mingea în bară.

Opt minute mai târziu era 1-0: Mihuţa a executat o lovitură liberă pe cadrul porţii, Velici (foto) a deviat mingea cu mâna (după propria lui declaraţie, dată după meci!), care s-a oprit apoi în plasă.

După odihnă, antrenorul gazdelor, Călin Cojocaru a fost trimis în tribună de către arbitrul Dragoş Lunca, pentru proteste repetate (min. 56), însă sebişenii au apăsat şi mai mult pe acceleraţie. În doar cinci minute s-a făcut 3-0. Prima dată, Susan a marcat cu capul din careu, la o neatenţie a apărării timişorene (min. 63), pentru ca apoi, Velici să marcheze din penalty, după un fault al lui Birău la Avramescu.

Replica Timişoarei a venit târziu, abia în minutul 74, când Birău a fost faultat în careu de Neacşu, iar Bădăluţă a redus din handicap: 3-1. După gol, oaspeţii nu au avut suflul necesar să revină cu adevărat în meci, sebişenii apărând rezultatul „cu dinţii”. De fapt, atitudinea băieţilor lui Călin Cojocaru a fost una extraordinară pe tot parcursul celor 90 de minute de joc, ei făcând cel mai bun meci al anului.

Sebiş: Bujor – Rosenblum, Stupu, Basic, Neacşu – Z. Radu (Sas), Mihuţa, Avramescu, Susan (Rus) – Keita (Zurbagiu), Velici (Cherecheş). ASU Poli: Fişteag – Bilia (Stancu), Gălan, Todorov, Taub – Marin, Ţugui, Ghinescu (Vucea), Birău (Giuricici) – Sulea, Bădăluţă (Codrea). Au arbitrat: D. Lunca – la centru, C. Antal şi P. Pojar – asistenţi (toţi din Cluj). Obs. FRF: D. Miholcea – Bocşa şi M. Lăzărescu – Târgu Jiu.