Au învins Mureşul în ultimul meci din presezon

De Gavril Nutiu
Noul play-maker al orădenilor, Marcus Hatten
Vicecampioana României la baschet masculin, CSM U Oradea a disputut sâmbătă ultima partidă din perioada de pregătiri, impunându-se pe terenul echipei BC Mureş Târgu Mureş, scor 86-79 (16-16, 21-31, 30-12, 19-20).

Formaţia orădeană şi-a reluat seria victoriilor din amicale, dorind să demostreze că eşecul din meciul cu Balkan Botevgrad a fost doar o întâmplare.

CSM Universitatea a deţinut iniţiativa în primul sfert, aflându-se aproape în permanenţă în avantaj, dar sfertul s-a încheiat la egalitate, scor 16-16. În sfertul secund, orădenii au avut o prestaţie modestă, iar mureşenii au trecut la conducere. Gazdele au condus la un moment dat la o diferenţă de 13 puncte, dar scorul la pauză a fost de 47-37 în favoarea gazdelor. În echipa orădeană a debutat în această perioadă a meciului pivotul sârb Mladen Pantic. Lucrurile s-au schimbat din nou în bine pentru echipa noastră în sfertul trei, pe fondul unui joc defensiv foarte bun. CSM U Oradea a revenit în avantaj în minutul 27, scorul înaintea ultimului sfert fiindu-ne favorabil, scor 67-59. Ante Krapic, care s-a lovit la mână în sfertul secund, a revenit pe teren cu un bandaj, continuând apoi să joace în sfertul patru. Orădenii şi-au gestionat bine avantajul, care a crescut la un moment dat la 11 puncte. BC Mureş a mai redus din diferenţă până la final, partida încheindu-se cu victoria echipei noastre, scor 86-79. Antrenorul Cristian Achim nu a putut conta pe doi jucători în acest meci, Adrian Guţoaia şi Vujadin Subotic, ambii accidentaţi.

CSM U Oradea şi-a încheiat astfel perioada de pregătiri, încheiată cu un bilanţ de nouă victorii şi o înfrângere. Va urma debutul oficial în noul sezon, în meciul cu CSU Atlassib, din turul primei faze a Cupei României. Meciul va avea loc vineri, cu începere de la ora 20:00, la Arena „Antonio Alexe”.