Au stat doar o etapă pe locul unu

De Daniel Scridon
DUMBRĂVIŢA. În formula: Gârlea – Polgar (min. 80, Mihuţa), Dolga, Varga, Sabău (mi. 65, Matiş), Prună, Ciubotariu (min. 80, Bulza), Mager, Iuga, Gruiescu (min. 60, Deta), Capătă, Lunca Teuz Cermei a cedat derby-ul de la Dumbrăviţa, părăsind fotoliul de lider al Seriei a IV-a din Liga 3 la fotbal, după doar o sigură rundă.

Gazdele au controlat jocul, şi-au creat mai multe oportunităţi de a înscrie, reuşind câte un gol în fiecare repriză, prin Voinea (min. 27) şi Telescu min. 74.

Sămădăii au replicat târziu, prin Capătă, care a avut în două rânduri şansa golului de onoare în ultimele minute ale confruntării, dar portarul Miklos a avut intervenţii de zile mari.

Lupta la vârf rămâne strânsă, Şoimii Lipova trecând, din nou, în frunte (45 p), urmată de Şcolar Reşiţa (2-0, cu Metalurgistul Cugir) şi ACS Dumbrăviţa (ambele cu 44p) şi Lunca Teuz Cermei (43p).