Au visat frumos, dar au sfârşit în genunchi

De Daniel Scridon
1Comentariu
© George Pirtea
Şoimii încep curajos, surprinzându-şi adversarii. Leucuţa (min. 12), cu un şut de la marginea careului, deschide scorul, pentru ca A. Mihai (min. 14) să rateze incredibil din postură de singur cu portarul.

Şocată de replica adversarului, vâlcenii răspund timid, cu două semi-ocazii irosite de Firţulescu şi Pârvulescu. Pauză.

Prima ocazie a reprizei secunde aparţine oaspeţilor, dar şutul lui A. Mihai (min. 53) este bâlbăit de portarul Fildan şi reţinut, în extremis, pe linia porţii. Şi în loc de 0-2, se face 1-1, în min. 65, când Luduşan profită de o nesincronizare a defensivei pâncotane. Urmează două cartonaşe roşii pentru pâncotani: Pirtea (min. 72 – lovirea cu cotul a unui adversar) şi Dragalina (min. 77 – proteste pentru al doilea avertisment). Fără doi jucători, „şoimii” lui Ionuţ Popa nu au altă alternativă decât de a face pasul înapoi, în speranţa obţinerii unei remize. În al doilea minut al prelungirilor, Firţulescu, cu o lovitură de cap, „ucide” visul de play-off al pâncotanilor şi se termină 2-1.

Formaţii – CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan – Samson (min. 60, Neagoe), Pîrvulescu, D. Dumitrașcu, Vasile, Artean, Dâlbea, Firţulescu, Geantă (min. 72, Voinea), Georgescu (min. 55, I. Marian), Ludușan. Şoimii Pâncota: Cioară – D. Dan, Crişan, Dubeştean, Siminic, Fuchs (min. 69, Suciu), Issa, Leucuța (min. 50, Fl. Gîlcă), Dragalina, Pirtea, A. Mihai (min. 79, Vasi).

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – centru, Gheorghiță Bălan (Pitești) şi Doru Zamfir (Slatina) – asistenţi. Rezervă: Călin Lazăr (Mediaș). Obs. FRF: Gheorghe Moise (București) şi Cătălin Pașcanu (Cugir).