“B-EST”, pe ultima suta de metri

"B-EST", pe ultima suta de metri
"B-EST", pe ultima suta de metri
Ajuns la cea de-a treia editie, festivalul international de film “B-EST” se va desfasura la Bucuresti, in perioada 14-21 aprilie 2007, la cinematografele Scala si Eforie. Renumitul cineast rus Nikita Mihalkov este invitatul de onoare din acest an.

In cadrul evenimentului vor avea loc proiectii de filme, retrospective ale cineastilor cunoscuti, scoli de film, cursuri predate de maestri, intalniri cu producatori, regizori si scenaristi. In cinematografele Scala si Eforie din capitala vor rula aproximativ 40 de pelicule inscrise la cele trei sectiuni ale competiei “Lungmetraj”, “Scurtmetraj” si la sectiunea speciala “Al 7-lea Univers”.

Actorul, regizorul si producatorul rus Nikita Mihalkov este invitatul de onoare al evenimentului. Renumitul cineast va deschide festivalul cu proiectia peliculei “Soarele inselator”. Mihalkov va sustine duminica, 15 aprilie 2007, ora 11.30, la Sala Amfiteatru a Teatrului National Bucuresti, un curs cu tema “Regizorul in doua ipostaze: in afara filmarii si la cadru”. Inscrierile se fac on-line, la adresa master-class@b-estfilmfest.com, pana la data de 12 aprilie 2007.

 

PROGRAM CINEMA SCALA
Sambata, 14 aprilie
19.00 GALA DE DESCHIDERE A FESTIVALULUI DE FILM B-EST – in prezenta regizorului Nikita Mihalkov

SOARELE INSELATOR / Nikita Mihalkov (RC) 1994, 152 min

Duminica, 15 aprilie
12.00 SOARELE INSELATOR / Nikita Mihalkov (R)
16.00 BARBIERUL DIN SIBERIA / Nikita Mihalkov (RC) 1998, 180 min
19.30 STASKI SOVETNIK / Nikita Mihalkov (RC) 2005, 125 min

 

Luni, 16 aprilie
12.00 ELEMENTARY PARTICLES / Oskar Roehler (CLM) 2006, 113 min
14.00 STASKI SOVETNIK / Nikita Mihalkov (R)
17.00 JOSE VAN DAM, 25 YEARS LATER / Gerard Corbiau (7thU) 52 min
18.00 HALF MOON / Bahman Ghobadi (CLM) 2006, 114 min

20.00 THREE TIMES / Hou Hsiao-Hsien (7thU) 2005, 139 min

 

Marti, 17 aprilie
12.00 DONOVAN SLACKS / Kivmars Bowling (CLM) 2006, 96 min
14.00 THE ENTREPRENEUR / Frank Raharinosy (CDOC) 2007, 91 min
16.00 I FOR INDIA / Sandya Suri (CDOC) 2005, 70 min
18.00 SYNDROMES AND A CENTURY / Apichatpong Weerasethakul (CLM) 2006, 105 min
20.00 INDIGENES / Rashid Bouchareb (7thU) 2006, 123 min

 

Miercuri, 18 aprilie
12.00 DERECHO DE FAMILIA / Daniel Burman (CLM) 2006, 102 min
14.00 HAMMER AND TICKLE / Ben Lewis (CDOC) 2006, 89 min
16.00 LE MAITRE DE MUSIQUE / Gerard Corbiau 52 min
18.00 TIME / Kim Ki-duk (CLM) 2006, 97 min
20.00 DAVE CHAPELLE BLOCK PARTY / Michel Gondry (7thU) 2005, 103 min

 

Joi, 19 aprilie
12.00 SUELY IN THE SKY / Karim Ainouz (CLM) 2006, 90 min
14.00 37 USES OF A DEAD SHEEP / Ben Hopkins (CDOC) 2006, 73 min
16.00 ELECTRO / Matei Mocanu (CDOC) 2006, 52 min
18.00 INVISIBLE WAVES / Pen-ek Ratanarung (CLM) 2006, 115 min
20.00 PRIVATE FEARS IN PUBLIC PLACES / Alain Resnais (7thU) 2006, 120 min

 

Vineri, 20 aprilie
12.00 PRIVATE FEARS IN PUBLIC PLACES / Alain Resnais (R)
14.00 ON POINT / Theodore Collatos (CDOC) 2007, 91 min
16.00 FAVELA RISING / Matt Mochary & jeff Zimbalist (CDOC) 2005, 80 min
18.00 QUELQUES JOURS EN SEPTEMBRE / Santiago Amigorena (CLM) 2006, 112 min
20.00 BOBBY / Emilio Estevez (7thU) 2006, 112 min

 

Sambata, 21 aprilie
12.00 THE WILD BLUE YONDER / Werner Herzog (CDOC) 2005, 81 min
14.00 INDIGENES / Rashid Bouchareb (R)
16.00 THREE TIMES / Hou Hsiao-Hsien (R)
19.00 GALA DE INCHIDERE A FESTIVALULUI DE FILM B-EST

 

Proiectia Trofeului Festivalului International de Film B-EST 2007

 

PROGRAM CINEMATECA EFORIE

 

Duminica, 15 aprilie
14.30 ONE DAY IN THE LIFE OF ANDREI ARSENEVICH / Chris Marker (RC) 55 min
16.00 MINE YOUR OWN BUSINESS / Phelim McAleer, Ann Mclhinney (7thU) 2006, 66 min
18.00 SOARELE INSELATOR / Nikita Mihalkov (RC), 1994, 152 min

 

Luni, 16 aprilie
12.00 THE ENTREPRENEUR / Frank Raharinosy (CDOC) 2007, 91 min
14.00 Competitie scurtmetraj 1
16.00 STASKI SOVETNIK / Nikita Mihalkov (RC) 2005, 125 min
18.00 I FOR INDIA / Sandya Suri (CDOC) 2005, 70 min
20.00 LE MAITRE DE MUSIQUE / Gerard Corbiau 52 min

Marti, 17 aprilie
12.00 HAMMER AND TICKLE / Ben Lewis (CDOC) 2006, 89 min
14.00 BARBIERUL DIN SIBERIA / Nikita Mihalkov (RC) 1998, 180 min
18.00 ELEMENTARY / Oskar Roehler (CLM) 2006, 113 min
20.00 HALF MOON / Bahman Ghobadi (CLM) 2006, 114 min

 

Miercuri, 18 aprilie
12.00 37 USES OF A DEAD SHEEP / Ben Hopkins (CDOC) 2006, 73 min
14.00 Competitie scurtmetraj 2
16.00 ELECTRO / Matei Mocanu (CDOC) 2006, 52 min
18.00 DONOVAN SLACKS / Kivmars Bowling (CLM) 2006, 96 min
20.00 SYNDROMES AND A CENTURY / Apichatpong Weerasethakul (CLM) 2006, 105 min

 

Joi, 19 aprilie
12.00 ON POINT / Theodore Collatos (CDOC) 2007, 91 min
14.00 Competitie scurtmetraj 3
16.00 FAVELA RISING / Matt Mochary & jeff Zimbalist (CDOC) 2005, 80 min
18.00 DERECHO DE FAMILIA / Daniel Burman (CLM) 2006, 102 min
20.00 TIME / Kim Ki-duk (CLM) 2006, 97 min

 

Vineri, 20 aprilie
12.00 THE WILD BLUE YONDER / Werner Herzog (CDOC) 2005, 81 min
14.00 INDIGENES / Rashid Bouchareb (7thU) 2006, 123 min
16.00 THREE TIMES / Hou Hsiao-Hsien (7thU) 2005, 139 min
18.00 SUELY IN THE SKY / Karim Ainouz (CLM) 2006, 90 min
20.00 INVISBLE WAVES / Pen-ek Ratanarung (CLM) 2006, 115 min

 

Sambata 21 aprilie
12.00 – 18.00 Competitie scurtmetraj 1, 2 & 3 (R)
18.00 QUELQUES JOURS EN SEPTEMBRE / Santiago Amigorena (CLM) 2006, 112 min
20.00 BOBBY / Emilio Estevez (7thU) 2006, 112 min



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !