Balint mai are de lucru la UTA!

De Leo Sfara
Reactualizat la:
5Comentarii
CS Mioveni a exploatat spațiile mari din apărarea arădeană și a fost la un pas să câștige.

Arad. Unii antrenori știu deja ce joacă UTA, au aflat că se apără destul de avansat și pun reale probleme fundașilor centrali . Așa s-a întâmplat la Timișoara, cu Ripensia, așa a fost și la meciul cu CS Mioveni de azi.

După un început de meci cu câte o ocazie de fiecare parte, în min. 8, Stancu nu a putut bloca centrarea lui Ghiță, mingea a ajuns pe capul lui Coșereanu, care a marcat din mijlocul careului, fundașii centrali arădeni fiind inexistenți: 0-1! Patru minute mai târziu, Isfan primește o minge în spatele apărătorilor arădeni, scapă singur cu Iacob, dar acesta intervine miraculos. UTA a răspuns cu câteva atacuri periculoase, cea mai mare ocazie fiind a lui Ioniță, care – de la zece metri – nu a găsit cadrul porții. Până la urmă, dominarea s-a concretizat și pe tabelă, în min. 42, când Ioniță a tras cu sete, de la vreo șapte metri, Croitoru nemaiavând ce face: 1-1.
Buhăcianu putea șă-și aducă echipa în avântaj, în prelungirile primei reprize, dar după ce l-a driblat pe portar, nu a mai avut puterea să înscrie, mingea șutată de acesta lovindu-se de Miculescu, aflat în ofsaid!

Partea secundă a fost una a marilor ratări. V. Balint a scăpat singur cu Iacob, l-a driblat, a căzut în careu, dar nu a primit nimic. Apoi, Buhăcianu a trimis puțin pe lângă poarta goală, la o fază în care atacantul UTA-ei a ajuns mai repede la minge decât portarul Croitoru. Miculescu a ratat și el incredibil, Costin respingând de pe linia porții. Pe final, oaspeții au avut spații mari și au ratat de trei ori, ultima dată uluitor, prin Massaro, care a scăpat singur cu Iacob, dar a tras în acesta.

Așa s-a încheiat un meci în care UTA a scăpat ca prin urechile acului de o înfrângere, chiar dacă a avut și ea ocaziile sale.

UTA – CS Mioveni 1-1 (1-1)

Stadion „Motorul”, teren sintetic, timp călduros, spectatori 3500. Au marcat: Ioniță – min. 42, respectiv Coșereanu – min. 8.

UTA: Fl. Iacob – A. Rus, Fl. Ilie, Șeroni, Stancu (Tomozei) – Miculescu, Lorenzi, Moise, Bustea (Ursu) – Ioniță (C. Rus), Buhăcianu. CS Mioveni: Croitoru – Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea – R. Costin, Anghelina (Șerban) – Isfan (Massaro), Coşereanu, Hergheligiu (Alexe) – V. Balint. Au arbitrat: H. Mladinovici – la centru, A. Constantinescu și V. Bârleanu (toți din București): Obs. FRF: N. Grigorescu (Timișoara) și D. Sabou (Zalău).

Taguri: , , ,