Cadeții ProVolei au cedat dramatic

De Dan Lazar
ARAD. În primul meci disputat „acasă” în actuala ediție a Campionatului Național de cadeți, UVVG ProVolei Arad nu a putut trece de formația CSȘ Caransebeș Oțelu Roșu, cedând cu scorul de 2-3.

Meciul a început ezitant pentru ambele formații, s-a mers de la egal la egal până la punctul 15, moment în care formația cărășeană s-a distanțat și a câștigat setul cu 25-20. Gazdele și-au revenit însă și au câștigat următoarele două seturi cu 25-23 și 25-20. Și când toți credeau că meciul se îndreaptă spre un 3-1, a avut loc o cădere inexplicabilă a jucătorilor arădeni, care pierd setul 4 cu un neverosimil 4-25, pentru ca apoi să cedeze dramatic și setul 5, cu 13-15.
Antrenorul Marius Mascovits a avut la dispoziție următorul lot: Ciubotariu Alex, Dobre Daniel, Creța Patric, Popovici Sergiu, Sîrboiu Sebastian, Ștefănescu Vlad, Mihălescu Daniel, Sullei Adrian, Kisvardai Tamas și Șipos Richard – libero.
Următoarea etapă va avea loc în 28 octombrie, ProVolei deplasându-se la Blaj.
Președintele ProVolei Arad, prof. Radu Sabău, mulțumește pe această cale Primărei Municipiului Arad care prin Centrul Municipal de Cultură sprijină financiar acest proiect.