Campioana lumii!

YOKOHAMA – Manchester United, campioana Angliei şi a Europei, a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce a învins în finală gruparea ecuadoriană Liga de Quito, scor 1-0.

Manchester a mai bifat un trofeu pe anul 2008. După campionatul Angliei şi Liga Campionilor, Manchester a triumfat la Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce a învins-o în finală pe Liga de Quito, echipa ecuadoriană care câştigase în acest an echivalentul sud-american al Ligii Campionilor, Coppa Libertadores. Finala disputată la Yokohama (Japonia) a fost una destul de grea pentru campioana Europei, care a evoluat pe parcursul reprize secunde în inferioritate numerică, după ce Vidic a fost eliminat în minutul 49.

Partida a fost decisă de Wayne Rooney (foto), care a reuşit să înscrie în minutul 74, cu un şut la colţul lung, după o pasă primită de la Cristiano Ronaldo.

În finala mică, japonezii de la Gamba Osaka au trecut de mexicanii de la Pachuca, după un scor identic. Singurul gol al meciului i-a aparţinut lui Yamazaki, în minutul 29.

MU – QUITO 1-0

A marcat: Wayne Rooney (min. 49).

Manchester: Van der Sar – R. Da Silva (G. Neville 85), Ferdinand, Vidic, Evra – C. Ronaldo, Carrick, Anderson ( Fletcher 88), Park – Tevez (Evans 51), Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Liga de Quito: Cevallos – N. Araujo, Campos, W. Araujo, Calle (Ambrosi 78) – Bolanos (Reinaldo Navia 89), Urrutia, Calderon, Manso – Reasco (Larrea 82), Bieler. Antrenor: Edgardo Bauza.