Câteva recorduri utiste, unele greu de egalat!

Împătimit al sportului rege prin a cărui vene circulă sânge „alb-roşu”, colaboratorul nostru fidel, Ladislau Török, continuă să ne prezinte statistici interesante legate de istoria echipei ACS UTA Bătrâna Doamnă.

Astăzi, vă prezentăm câteva recorduri utiste, unele greu de bătut. Şi vom începe cu meciuri consecutive fără înfrângere: 12 la număr, în turul ediţiei trecute de Liga II, între etapele 2 şi 14, cu 7 victorii şi 5 remize. La ora actuală, echipa fanion a Aradului are legate 8 etape fără eşec, de la acel 0-3, cu Olimpia Satu Mare, din deplasare, având 7 succese şi un rezultat de egalitate. Recordul de meciuri fără înfrângere pe terenuri străine este de 6, tot din turul ediţiei trecute (4 victorii şi 2 egaluri). În acest moment, UTA Bătrâna Doamnă are 4 victorii externe la rând, record ce se doreşte a fi îmbunătăţit, duminică, la Brăila.

În privinţa recordului de invincibilitate de pe teren propriu, acesta este aproape imposibil de bătut prea curând. Şi anume 22 meciuri, sau dacă vreţi, 406 zile (între acel 1-2, cu Gaz Metan Mediaş din prima etapă a ediţiei trecute de campionat şi acel 0-1, cu Juventus Bucureşti, din etapa a 11-a a sezonului în curs). Recordul victoriilor legate de pe teren propriu este 8, între etapa a 9-a şi prima din play-off-ul ediţiei trecute a ligii secunde.

În fine, portarul Bogdan Miron se poate lăuda cu un record de 381 minute fără gol primit, între etapele 1 şi 6 din tur. La momentul actual, Miron are 270 minute fără gol primit, invincibilitate pe care îi dorim să o păstreze şi după partida din oraşul de pe Dunăre.