Chelsea a câştigat Cupa Angliei

LONDRA – Chelsea Londra a câştigat Cupa Angliei, pentru a cincea oară în istoria sa, după ce a învins formaţia Everton, cu scorul de 2-1, sâmbătă, în finala disputată pe stadionul Wembley.

Pentru Chelsea au marcat Drogba ’21 şi Lampard ’72, iar golul lui Everton a fost înscris de Saha, în minutul 1. Cupa Angliei este primul trofeu câştigat de Chelsea de la plecarea lui Jose Mourinho, în septembrie 2007. Astfel, Guus Hiddink şi-a încheiat perfect aventura cu Chelsea: a câştigat Cupa Angliei, cea mai veche competiţie fotbalistică din lume. Olandezul şi-a abţinut cu greu lacrimile când a ridicat trofeul şi tot stadionul îi scanda numele. „Să câştigi în Mecca fotbalului mondial (n.r. pe Wembley) este la fel de importat ca şi cucerirea unui trofeu european. M-am bucurat la fel de mult ca şi atunci când am luat Liga Campionilor cu PSV”, a declarat tehnicianul olandez.