Copil a părăsit Madrid Open, după ce a pierdut cu Murray

De Leo Sfara
După victoria din primul tur, de la Openul Madridului, Marius Copil a dat peste numărul 1 mondial, Andy Murray.

Tenismenul arădean a început meciul de azi extrem de curajos, s-a mers cap la cap în primul set, până la 5-4, atunci când Copil şi-a pierdut serviciul şi primul set intra în contul scoţianului.

În setul secund, Marius Copil şi-a pierdut serviciul destul de devreme, la 3-2, iar apoi totul a fost o simplă formalitate pentru numărul 1 mondial, care şi-a adjudecat setul, cu 6-3. Meciul a durat o oră şi 24 de minute.

În momentul ieşirii din competiţie, într-un clasament live, Marius Copil ocupa locul 90 mondial, cel mai bun din cariera sa. Până la finalul săptămânii, el ar mai putea cădea câteva locuri, însă va rămâne în TOP 100.

Taguri: , , ,