Copil, succes cu numărul 60 ATP! Întâlnire de gală cu Tomas Berdych!

De Dan Lazar
Reactualizat la:
3Comentarii
Tenismenul arădean Marius Copil a legat două succese pe tabloul de calificări de la ATP Rotterdam (premii 1.724.930 de euru) și s-a calificat pe tabloul principal, unde se va duela, luni seara, cu cehul Tomas Berdych (locul 12 ATP).

„Tunarul din Carpați” l-a învins, duminică, pe germanul Jan-Lennard Struff (60 ATP), în doar 62 de minute, scor 6-3, 6-4, în turul decisiv al tabloului preliminar, reușind 12 ași. Copil a ajuns la 3-1 în meciurile directe cu Struff, după victoriile din 2013, în calificări la Miami, cu 7-5, 6-4, și 2015 la challengerul din Bratislava, cu 6-4, 6-3 în optimi.
Pe tabloul principal arădeanul clasat pe locul 132 ATP va juca, luni, nu ]nainte de ora 19.30, cu cehul Tomas Berdych (31 ani, 12 ATP), al patrulea favorit, care conduce cu 2-0 la meciurile directe, ambele în 2014, în primul tur la Dubai, 6-3, 6-4, și în sferturi la Stockholm, 6-2, 6-2.
Emisarul CSM Arad și-a asigurat, în Olanda, 12.770 euro și 20 puncte ATP.

Taguri: , , , , ,