Crișul n-a avut milă de Zăbrani

De Leo Sfara
Chișineu Criș. Campioana Ligii a IV-a, Crișul Ch. Criș nu se odihnește după ce a câștigat matematic deja campionatul.

Elevii lui Adrian Abrudean nu au avut milă nici de una dintre cele mai interesante echipe ale acestui sezon, Victoria Zăbrani, pregătită chiar de „Știli” în tur.
Modan și-a început recitalul încă din minutul 9, deschizând scorul, după care a zguduit bara (min. 30). Pe final de repriză, gazdele puteau face iar 2-0, dar Lazăr și Pavel au ratat uluitor, în aceeași fază.
Scorul s-a modificat, totuși, la două minute după pauză, Cigan fiind de această dată marcator. În min. 49 era deja 3-0, mingea centrată perfect de Ciornei, în fața porții, fiind reluată în plasă de Modan. Al treilea gol „marca Modan” a venit în min. 79. când a deviat o minge în plasă, din careul mic: 4-0. Scorul final a fost stabilit în min. 89, de A. Mihai, care a reluat în poartă o centrare perfectă a lui Piț: 5-0.
Crișul: Mucha – Ciornei, A. Pavel, Lazăr, Tomuț – Covaci (Piț), Clej (F. Drăgan), Ember, Gâlcă (A. Mihai) – Cigan (Maghici), Modan. Zăbrani: Șoltez – C. Filip, Hodan, Francescu, Topai (Țigănașu), Simion (Farcaș), Gherghel, Zele, Fl. Pavel (O. Filip), Măgulean, Băd (Ad. Popa). Au arbitrat: A. Bolcaș – la centru, S. Pantea și F. Vesa – asistenți. Obs. AJF: A. Mako și L. Buda.