Crișul, spectacol oferit după pauză

De Dan Lazar
ARAD. Crișul Chișineu-Criș a făcut spectacol în repriza secundă a jocului susținut joi după-amiază, la sala UAV, în compania „satelitului” prim-divizionarei Minaur Baia Mare.

Handbalistele arădene, ocupante ale locului secund în Seria D a Diviziei A, au câștigat cu scorul de 38-24 (15-16).
Ligia Puț, Roxana Boldor și portarul Amalia Corha au fost principalele artizane ale revirimentului, concretizat într-un 7-0 în primele 9 minute ale actului doi, în care pe teren a fost o singură echipă. Marcatoarele Crișului au fost: R. Boldor 9, Klimek 8, Puț 5, Damian 5, Pașca 4, Iuga 3, Haidu 3 și Bianca Cherecheș 1, ultima revenită pe teren după ce a născut. Din tabăra maramureșencelor, Diana Șamanț a fost principala marcatoare, cu 7 reușite.
În urma acestui rezultat, gruparea arădeană și-a consolidat locul doi, ce asigură calificarea la turneul final, cu 28 de puncte, la 9 de principala contracandidată, CSU Reșița, ce are un meci mai puțin disputat.
În următoarea rundă, programată în 3 martie, fetele de pe Crișul Alb joacă din nou pe propriul teren, cu CSU Oradea.