Crişul, „verificare” de excepţie cu Naţional

De Leo Sfara
Sebiş. Dorind să protejeze gazonul de pe „Crişana”, gazdele de la Naţional Sebiş au dus, ieri, Crişul Ch. Criş pe terenul de la Prăjeşti, unul acoperit total de zăpadă.

S-a considerat că e doar un joc de verificare, însă Crişul a apăsat pedeala de acceleraţie şi a câştigat, oarecum surprinzător.

Speriaţi puţin de anvergura adversarului, elevii lui Mihai Roşca au luat gol încă din minutul 4, când nou-sositul Bârsănel (foto) a marcat cu un şut de la limita careului mare, după o neatenţie a adversarilor: 1-0.

După două ratări imense, câte una de fiecare parte (Cocină, respectiv Ciornei), Crişul a egalat, Jichici marcând cu capul, din faţa careului mic, la o ieşire târzie a portarului Muntean.

La trei minute după pauză, Modan l-a depăşit în viteză pe Suciu, a scăpat singur cu Muntean şi l-a „executat” pe acesta: 1-2. Imediat, acelaşi Modan putea face 1-3, dar Muntean a scos uluitor, pentru ca acelaşi portar să se împotrivească golului, la o lovitură liberă a lui Ciornei.

Spre mijlocul reprizei, Naţional a revenit în joc, putea marca prin Iuga, însă finalul a fost tot al celor de la Crişul, care au ratat câteva ocazii, cea mai mare aparţinând lui Asandului.

Sebiş: Muntean – Rosenblum, Stupu, Bârsănel, Moise – Săulescu, Avramescu, Fuchs, Cocină, Iuga – Velici. Au mai jucat: Ciocan, Basic, Suciu, Siminic, Clej, Tulcan, Mihuţa, Susan. Crişul: Mucha – Ciornei, Lung, A. Pavel, Jude – Gâlcă, Turcuş, Jichici, Borşa – Modan, A. Mihai. Au mai jucat: Tăşedan, Asandului, Marinescu.