Cupa „Prieteniei” la aeromodelism

2Comentarii
DEVA – Doi tineri din cadrul Centrului de Plasament din Brad au obţinut locul al doilea, împreună cu echipa Clubului Copiilor din oraş, la proba de motoplanor, desfăşurată în cadrul competiţiei interjudeţene de aeromodelism.

Competiţia s-a desfăşurat pe două probe: motoplanor copii şi juniori R/C şi planor radiocon seniori şi juniori. Echipajul Clubului Copiilor Brad a câştigat locul II pe echipe şi a fost constituit din trei membri: doi tineri, Moga Nicolae şi Caranfil Alexandru, din cadrul Centrului de Plasament Brad şi Tudor Alexandru, de la Clubul Copiilor. Concurenţa a fost acerbă, la competiţie participând zece echipaje de juniori şi trei de seniori, din judeţele Arad, Braşov, Hargita, Bihor şi Hunedoara.

Pentru copiii din cadrul Centrului de Plasament Brad vor urma competiţii şi concursuri în fiecare weekend: competiţia naţională „Cupa Mureşul” de la Arad, în perioada 22-24 mai, concursul interjudeţean de la Bihor, „Cupa Salonta”, în perioada 30 mai-2iunie, Festivalul tehnico-aplicativ de la Sibiu, din 7-9 iunie şi Campionatul Naţional de Aeromodele Brad , din 15-20 iunie. Cu această ocazie va fi decernată şi Cupa României la aeromodelism.