CUPA ROMANIEI: CFR Cluj a invins pe Dinamo, scor 2-1 dupa prelungiri, si s-a calificat in semifinale

Reactualizat la:
Echipa CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României – Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 după prelungiri, formaţia Dinamo Bucureşti, deţinătoarea trofeului, în sferturile de finală ale competiţiei.

Golurile campioanei României au fost marcate de Bastos ’66 şi Mureşan ‘101, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alexe, în minutul 62.

Dinamo a jucat în inferioritate numerică din minutul 31, după eliminarea lui Boubacar. În minutul 114, dinamovistul Nica a fost şi el eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Dorinel Munteanu: sunt dezamăgit, Dinamo a fost echipa mai bună astăzi

„Nu vreau să discut despre arbitraj. Vreau să felicit echipa pentru ce a făcut astăzi. Ţinând cont că am jucat în 10 oameni mai bine de 90 de minute am avut atitudine, îmi pare rău că am părăsit Cupa României. Tot ce ţine de echipă voi discuta cu băieţii maine, au fost câteva lucruri care m-au dezamăgit vis a vis de atitudinea unor jucători. În rest am încercat, am făcut tot posibilul să câştigăm. Am avut în faţă o echipă puternică care doreşte să câştreg cupa, au jucat pe teren propriu. Cred că echipa mea a fost mai bună astăzi, dar CFR se bucură de victorie. Presiunea a fost artificială, la presiune trebuie să răspunzi cu devotament, cu putere, cu personalitate. Oamenii slabi cad la această presiune. Sunt dezamăgit în seara asta. Sunt destul de necăjit ca să mai vorbesc despre arbitraj. Sunt multe faze, trebuie să mă uit la joc şi după aia vorbim despre arbitrajl”, a declarat Dorinel Munteanu, antrenorul Dinamo Bucureşti.

Paulo Sergio: arbitrii ar trebui şă-şi ţină cartonaşele în buzunar

Paulo Sergio, antrenorul celor de la CFR Cluj, a declarat la finalul partidei că uneori arbitrii ar trebui să-şi ţină cartonaşele în buzunar. „Cred că greşeli putem face cu toţii. Cele două cartonaşe galbene au fost corecte, poate e bine pentru arbitrii uneori să-şi ţină cartonaşele în buzunar şi să nu le dea aşa uşor. Decizia de a-l schimba pe Cadu, eram îngrijorat de cartonaşul galben pe care îl avea. Am vrut să-i dau şansa lui Adam Vass să joace, are o calitate foarte bună de a pasa”, a precizat Paulo Sergio.

Întrebat ce părere are despre afirmaţia lui Dorinel Munteanu care a declarat că Dinamo a fost echipa mai bună astăzi pe teren, Paulo Sergio a replicat: „Respect opinia dânsului, dar nu sunt de acord”.

CFR Cluj: Felguieras – Ivo Pinto, Cadu (Vass ’63), Piccolo, Camora – Luis Alberto (Hora ’88), G. Mureşan – Sougou, Rui Pedro, Bastos (Rada ‘111) – Kapetanos. Antrenor: Paulo Sergio.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac – Boubacar, C. Munteanu – C. Matei (L. Rus ’59), Issa Ba (Scutaru ’63), Alexe – Ţucudean (Curtean ’75). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Cadu ’39, Rui Pedro ’90+3 / Boubacar ‘8, ’31, Nica ’42, ‘114, Ţucudean ’45+1, Curtean ‘120+3.

Cartonaşe roşii: Boubacar ’31, Nica ‘114.

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) – Istvan Kovacs (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Alexandru Boc.

În semifinalele Cupei României – Timişoreana, CFR Cluj va întâlni câştigătoarea partidei dintre Rapid Bucureşti şi Astra Giurgiu, care va avea loc joi.