Debut de vis!

MADRID – Raul & comp i-au oferit lui Juande Ramos un debut de vis pe banca „galacticilor”, chiar în faţa deţinătoarei Cupei UEFA.

Aflat doar de o zi în funcţia de antrenor principal al lui Real Madrid, Juande Ramos a avut parte de un succes clar la primul său meci, în care căpitanul Raul a arătat o formă de zile mari. Echipa de pe „Santiago Bernabeu” a deschis scorul după 25 de minute, cu ajutorul unei erori a lui Malafeev, portarul lui Zenit neputând să reţină o centrare a lui Rafael van der Vaart, de această gafă profitând Raul.

La cinci minute după pauză, Raul s-a aflat „la servire”, pasând către Arjen Robben, iar olandezul a majorat diferenţa printr-un şut cu piciorul stâng. Fotbalistul olandez nu a rămas dator şi şapte minute mai târziu l-a găsit ideal pe Raul pentru golul cu numărul 66 în cupele europene pentru căpitanul madrilenilor.

În celălalt meci al grupei H, Juventus a remizat cu BATE Borisov, scor 0-0, într-un meci în care noul „Briliant” al Bătrânei Doamne, Giovinco, a ratat o lovitură de pedeapsă în repriza a doua.

Echipele calificate în optimile Ligii Campionilor după ultima etapă a fazei grupelor competiţiei: AS Roma, Panathinaikos Atena, FC Barcelona, Liverpool, Manchester United, Bayern Munchen, FC Porto, Juventus, Chelsea, Inter, Sporting Lisabona, Atletico Madrid, Lyon, Arsenal, Villarreal şi Real. Tragerea la sorţi pentru 16-imi va avea loc la 19 decembrie.