Debut dificil la challengerul de la Bratislava

De Dan Lazar
Slovacul Lukas Klein (18 ani), clasat doar pe locul 1108 ATP, a opus o rezistență peste așteptări în fața tenismenului arădean Marius Copil, în primul tur al challengerului cu premii de 85.000 de euro+H de la Brastislava (Slovacia).

„Tunarul din Carpați”, situat pe locul 138 ATP, s-a chinuit în primul set, sâcâit și de o accidentare la mâna dreaptă, pe care l-a câștigat în tie-break (7-4). Ceva mai ușor a fost setul secund (6-3), astfel că după 91 de minute reprezentantul CSM Arad s-a calificat în turul secund.
Următorul adversar este rusul A. Kudryavtsev (173 ATP), care a dispus de cehul L. Rosol (113 ATP), scor 7-6(6), 2-6, 6-3.
Copil și-a asigurat 9 puncte în ierarhia ATP și un cec în valoare de 1.640 de euro.