Duel tranşat în zece minute

De Daniel Scridon
Reactualizat la:
Chiar dacă şi-au adus trei americance în ultimele zile, gruparea din Iaşi nu a putut pune probleme arădencelor de la Univ Goldiş ICIM. Fetele pregătite de Bogdan Bulj au forţat doar cât să fie sigure de victorie, în cele zece minute ale sfertului doi, gândurile tuturor îndreptându-se spre partida de la Alexandria, prima din cele două „finale” pentru locul 7.

Echilibrul pe tabelă s-a păstrat doar în primul sfert, după care, Jovana Pasic şi coechipierele ei au apăsat pedala de acceleraţie, pentru un neverosomil parţial de 20-2. Cum coşaverajul nu contează, tehnicianul sârb a rulat toate jucătoarele deplasate în Copou, de aici şi echilibrul din repriza secundă.

A fost Poli Iaşi – Univ Goldiş ICIM Arad 59-77 (pe sferturi: 22-24, 2-20, 19-16, 16-17). Marcatoare – Iaşi: Simmons 20, Aursulesei 11 (1×3), Jennings 10, Ciotir 7 (1), Măgurean 4, Adams 3 (1), Dănălache 2 şi Iftimescu 2. Arad: Pasic 21 (2×3), Hadzovic 18 (1), Stroman 15, McGuire 10 (1), Karakasevic 6, Nagy 5, Mercea 2.

Taguri: , , , ,