Elveţianul Dario Cologna, aur la 15 km liber

Elveţia a mai obţinut un titlu olimpic la această ediţie a Jocurilor Olimpice, după ce Dario Cologna a cîştigat proba de 15 km liber. Paul Constantin Pepene a încheiat pe poziţia 37, în timp ce Petrică Hogiu s-a clasat pe locul 57.

Sportivul elveţian a dominat întreaga cursă, menţinînd un  ritm ridicat şi constant al deplasării pe schiuri. Dario Cologna a fost cronometrat cu 33:36.3, fiind cu 24.6 mai rapid decît ocupantul poziţiei secunde, Pietro Piller Cottrer. Italianul a confirmat revenirea de formă din ultima parte a sezonului şi şi-a adăugat în palmares cea de-a patra medalie olimpică.

Lukas Bauer, cîştigătorul Turului de Ski din acest sezon, a urcat pe ultima treaptă a podiumului, după ce a parcurs cei 15 km în 34:12.0.

La această cursă au participat 72 de sportivi.