Erou la Mons-Bergen

Jeremie Njock, carismaticul atacant camerunez care în urmă cu trei sezoane era golgeterul echipei UTA, a devenit eroul oraşului belgian Mons-Bergen, după dubla din derby-ul diviziei secunde din ţara flamandă.

Mons a învins cu 4-0 chiar pe terenul liderului Lommel United şi s-a instalat lider, după 23 de etape, cu şanse mari de promovare în prima ligă belgiană.

Njock a marcat pentru 1-0 în minutul 8 şi pentru 3-0 în minutul 55, colegul său Cardaro reuşind şi el o „dublă”.

Prin cele două reuşite, camerunezul a urcat pe poziţia secundă în clasamentul golgeterilor, cu 15 reuşite, fiind devansat de Arys de la Waasland, cu 16 goluri marcate.

Mons a adunat 46 de puncte, cu trei mai mult decât Lommel (locul 2), în condiţiile în care doar prima clasată promovează direct.

Todea suspendat două etape în Elveţia

BADEN. Bellinzona a remizat, scor 1-1, pe terenul lui FC Baden. Ianu şi Todea au fost integralişti, Piţ fiind accidentat. Todea a primit al 8-lea avertisemnt, şi este suspendat două etape, conform regulamentului din Elveţia.

George Best şi-a ruinat familia

LONDRA. Fostul internaţional nord-irlandez George Best, decedat în luna noiembrie, a lăsat familiei sale datorii de aproape 500.000 de lire sterline, din această sumă 300.000 de lire sterline reprezentând factura pentru spitalizare.

Anderlecht a câştigat pentru Mitu şi Delorge

BRUXELLES. Jucătorii lui Anderlecht au dedicat victoria (2-0 cu FC Bruxelles) jucătorilor Marius Mitu şi Delorge, care au fost concediaţi vineri în urma scandalului meciurilor trucate din campionatul belgian.

Florentin Dumitru aproape de Jiul Petroşani

PETROŞANI. După transferul ratat la Dnepr, stelistul Florentin Dumitru este aproape de a semna un contract cu Jiul, la care a ajuns zilele trecute şi Laurenţiu Diniţă.

Botiş a învins Inter Bratislava

BUDAPESTA. Sorin Botis a fost integralist pentru Ferencvaros în partida amicală cu Inter Bratislava. Ferencvaros a câştigat cu 2-0.