Faceţi loc, Lipova pe primul loc!

De Daniel Scridon
OCNA MUREŞ. În formula: Filip – Savin, Calvin, Bercu (min. 46, Vasiu), Filimon (min. 75, Burlă) – Poiană, Sg. Popa, Dobrean (min. 65, Paşcu), D. Rusu (min. 70, Stoin) – Sulea, Trabalka, „şoimii” din Lipova au obţinut o victorie categorică, scor 5-1, pe terenul nou-promovatei SC Ocna Mureş.

Golurile echipei noastre au purtat semnăturile jucătorilor: D. Rusu min. 7, Trabalka min. 40, 45 şi 82, şi Sulea min. 56.

Momentul psihologic al partidei s-a consumat în min. 43, la scorul de 0-2, când gazdele au irosit un penalty, pentru ca două minute mai târziu, incisivul vârf de atac Kevin Trabalka să puncteze pentru 3-0 şi să închidă conturile încă înainte de pauză.

Iată că decizia antrenorului Flavius Sabău – cu acordul conducerii clubului – de a „sacrifica” meciul de Cupă, de la Cermei, de la mjlocul săptămânii trecute, s-a dovedit a fi o mişcare inteligentă, gruparea din Lipova trecând în fruntea clasamentului Seriei a 4-a din al treilea eşalon fotbalistic intern. Acolo unde ar putea să rămână şi după următoarea etapă, Sergiu Popa şi coechipierii lui întâlnind pe teren propriu Cetate Deva, echipă ce a pierdut în ultima rundă, surprinzător, în faţa celor din Giarmata

Taguri: , , , , ,