Festival de goluri la Sebiș

De Leo Sfara
1Comentariu
SEBIŞ. Trupa antrenată de Cristi Todea nu se mai oprește, are zece meciuri consecutive fără înfrângere. Ultima victimă se numește Cetate Deva, care avea nevoie de punct(e) ca de aer. Din păcate pentru ex-utistul Cipri Luca (el stă pe banca oaspeților), echipa lui a fost surclasată de Național Sebiș. A fost un festival de goluri, multe dintre ele venite pe final de meci.

Scorul a fost deschis după un sfert de oră, când Szekely a primit o pasă „printre” de la Ember, a driblat portarul și a înscris: 1-0. După o oră de joc era 2-0, Enciu marcând cu un șut de la 16 metri, la rădăcina barei. În min. 62, Nquabeni a redus din handicap, după care – pe final de meci – a venit un „potop” de goluri. Mateucă a reușit „dubla”, în min. 84 și 88, Petculescu a făcut 5-2 (min. 90), cu cel mai frumos gol al partidei (lob peste portar, de la 15 metri), iar în prelungiri, Boldea a stabilit scorul final, 5-2.

Național: Horvat – Pop, Onuțan (Mateucă), Forizs, Dărăban – Ciochină, Ember (Deliman) – Susan (Bartok), Szekely (Petculescu), Vereș – Enciu. Deva: Anton – Pașcu (Tegbo), Bărîcă, Dina, Roșie – Mirică (Jude), Boldea – Cocan, Nquabeni, Lupu – Muscă. Au arbitrat: S. Kovacs (Carei) – centru, R. Soporan și Șt. Lar (ambii din Baia Mare) – asistenți. Obs. FRF: I. Spătaru și Fl. Mierea (ambii din Timișoara).