Final de coșmar pentru UTA

De Leo Sfara
13Comentarii
Arădenii au pierdut meciul de la Brașov cu două goluri primite pe final de meci. Reușita de 2-2 a fost îndelung contestată, arbitrul asistent fiind cel care a decis acordarea unui penalty.

Nici bine nu a început meciul de la Brașov și am avut parte de gol. Era doar minutul 2 când Ad. Petre (foto) i-a pasat printre fundașii centrali lui Curtuius, iar acesta nu a putut rata doar cu Iacob in fata: 0-1. După alte doua minute, gazdele au reușit sa egaleze, la o bâlbâiala în careu arădean. Atunci, fundașii UTA-ei nu ai reușit sa respingă decât pana la Sburlea, iar acesta a marcat cu un șut de la vreo 14 metri, la rădăcina barei: 1-1.
Până spre pauză meciul a fost echilibrat, Sburlea, respectiv Andor au fost aproape de gol, însă UTA a dat lovitura în min. 42, atunci când Ad. Petre a șutat la rădăcina barei, precum la golul brașovean, însă din afara careului, și se intra la cabine cu scorul de 1-2.
La șase minute de la reluare, Manole a scăpat în careu arădean, a șutat puternic, dar Miron a scos uluitor. Arădenii, deși au fost prezenți în joc, nu au răspuns concret decât în min. 78, când Burlă a șutat de la vreo 30 de metri, dar Iacob a prins spectaculos. În min. 82, Istrati s-a strecurat printre fundașii arădeni, dar a ratat incredibil, mingea șutată de la câțiva metri fiind respinsa uluitor de Miron.
Finalul a fost, însă de coșmar pentru UTA.
În min.89, Manea a pus o mana pe Istrati, în careu, arbitrul a lăsat jocului sa continue, dar asistentul Marginean i-a semnalizat centralului infracțiunea și s-a dat penalty, spre stupoarea arădenilor. A executat și a marcat Grigorie și era 2-2.
În al treilea minut de prelungiri, Istrati a primit o centrare de la Saftescu, s-a înălțat în fata careului mic și a făcut 3-2.
Finalul de meci i-a găsit pe jucătorii arădeni înconjurându-l pe asistentul Mărginean, însă nu mai era nimic de făcut, UTA ratând victoria exact atunci când credea ca a obținut-o.

FC Brașov: F. Iacob – Cordos (H. Popa), Serban, Poverlovici (Istrati) Stan – Manole, I. Popa, P. Iacob, Rasdan (Saftescu), Grigorie – Sburlea.
UTA: Miron – David, Manea, Gligor, Burla – Stratila (Costin), Chindris, Tanase, Andor (Copil)- Ad. Petre, Curtuius (Vlad).

Taguri: , , ,