Germania a macelarit Brazilia: 7-1

Reactualizat la:
Partida dintre Germania şi Brazilia, ce se anunţa drept o semifinală foarte strânsă, s-a dovedit a fi una dintre cele mai mari surprize din istoria fotbalului, după ce elevii antrenorului Joachim Low au zdrobit cvintupla campioană mondială chiar la ea acasă, cu scorul de 7-1.

„Panzerele“ au debutat în forţă, Thomas Muller deschizând scorul în minutul 11 după o lovitură de colţ. La jumătatea primei reprize au fost şase minute de coşmar, în care „Selecao“ a încasat nu mai puţin de patru goluri. Miroslav Klose (23), Toni Kroos (24 şi 26) şi Sami Khedira (29) s-au distrat pur şi simplu cu apărarea braziliană. Astfel, germanii au intrat la cabine la adăpostul unui neverosimil 5-0. La începutul celei de-a doua reprize, cu două modificări în echipă, brazilienii au dat senzaţia că pot pune probleme germanilor, ratând trei mari ocazii în doar trei minute, însă cei care au înscris au fost tot elevii lui Low, prin nou-intratul Andre Schurrle, care şi-a trecut şi el în cont o dublă (69 şi 79).

germania

Fără Thiago Silva (suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene) şi mai ales fără Neymar, grav accidentat în partida din sferturi contra Columbiei, brazilienii au avut o uşoară superioritate la posesie (51%), precum şi mai multe şuturi pe poartă (13 faţă de 12), însă degeaba. În ultimele minute, pasele germanilor au fost însoţite de aplauzele spectatorilor, pentru ca, în minutul 90, Oscar să înscrie golul de onoare pentru gazde, însoţit de uralele sarcastice ale publicului.

Brazilia: Julio Cesar – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Luiz Gustavo, Fernandinho (’46 – Paulinho) – Hulk (’46 – Ramires), Oscar, Bernard – Fred. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (’46 – Mertesacker), Howedes – Kroos, Khedira (’76 – Julian Draxler), Schweinsteiger – Ozil, Klose (’58 – Schurrle ), Muller. Antrenor: Joachim Low.

O partidă a recordurilor

Până acum, cea mai grea înfrângere din istoria Braziliei la un campionat mondial era finala pierdută în 1998 contra Franţei (0-3), iar cea mai mare din toate competiţiile data din 1920 (0-6 cu Uruguay, în Campionatul Sud-American, predecesorul actualei Copa America).

brazilia

Mai mult, Brazilia pierduse ultima oară un meci oficial pe teren propriu în urmă cu aproape patru decenii, în 1975 (1-3 cu Peru). „Selecao“ a mai primit o singură dată cinci goluri, în 1938 într-o partidă împotriva Poloniei, însă atunci a reuşit să înscrie de şase ori. Totodată, această semifinală a intrat în Top 10 al celor mai grele înfrângeri de la campionatul mondial.

klose

De cealaltă parte, cu golul de aseară, Miroslav Klose a devenit cel mai prolific atacant din istoria CM (16 reuşite), iar Germania se pregăteşte pentru finala de duminică împotriva câştigătoarei din cealaltă semifinală dintre Argentina şi Olanda.

Revolte pe străzi

Cheltuielile imense ale organizării competiţiei mondiale, dar şi acuzaţiile de corupţie legate de construirea infrastructurii, au cauzat numeroase proteste chiar şi în Brazilia, ţara unde se „mănâncă“ şi se „respiră“ fotbal (în acelaşi timp, unul dintre statele cu cea mai ridicată inegalitate socială din lume).

protest

Parcursul naţionalei a temperat oarecum nemulţumirile, însă după dezastrul din partida de la Belo Horizonte sute de brazilieni au ieşit pe străzile principalelor oraşe pentru a protesta împotriva preşedintelui Dilma Rouseff, nelipsind încăierările cu forţele de ordine, de altfel pregătite de intervenţie încă de la pauză.