Gol salvator, în ultimul minut

INEU – C.S. Ineu a bătut Gloria, cu 2-1, atunci când nimeni nu se mai aştepta, cu un euro-gol. Un derby local este, de obicei, mult peste ceea ce se joacă în alte partide, indiferent de nivelul la care se joacă.

Nu a făcut excepţie de la regulă nici meciul de la Ineu, dintre echipa locală şi Gloria Arad.

De la bun început, tehnicianul oaspeţilor, Mihai Petcuţ ne-a spus că nu se va da la o parte, deşi cei de pe malurile Crişului Alb aveau mare nevoie de cele tre puncte puse în joc. Gloria era ajutată şi de faptul că a primit de la UTA doi jucători, fundaşii Ad. Rusu şi Anca.

Dincolo, CS Ineu avea doi dintre cei mai buni jucători suspendaţi, iar vedetele Mariş şi Sas au luat loc pe banca de rezerve, lucru curios la prima vedere.

După cum a şi început jocul, cu Gloria la cârma partidei, stând foarte bine în teren, se lăsa impresia că vizitatorii nu vor avea nici o problemă în a se impune. Ba, mai mult, după 10 minute era 0-1, Talpaş marcând cu capul, dintre trei apărători adverşi, după un corner executat de Anca.

Acelaşi Talpaş a scăpat singur cu Grozav, dar a fost blocat de bravul portar ineuan. Pe finalul reprizei, Gloria a ratat din nou desprinderea, Negru fiind blocat în ultima clipă de Malancu.

Repriza secundă a fost mult diferită de prima. Parcă alţi jucători au avut în teren echipa lui Almăşan, iar intrările lui Sas şi Mariş au adus un plus evident de forţă în atac.

Aşa se face că CS Ineu a început să domine, să rateze, iar la finalul primei ore de joc să şi egaleze, prin Mariş, care a pătruns în careu – ca în vremurile bune – şi a şutat pe lângă Bordea, cu exteriorul, din colţul careului mic: 1-1. Gloria a început să se clatine, dar şi aşa putea marca prin Oprescu, dar scăpat singur cu Grozav nu l-a putut învinge.

Finalul a fost unul de foc, arbitrul eliminându-l pe Savin, pentru lovirea unui adversar, lucru văzut de asistentul Toderici. Apoi, în prelungiri, Răduţ a reuşit un euro-gol, cu un şut de la 20 de mtri, care a dus mingea sub bară: 2-1. Până la ultimul fluier al arbitrului, Turcuş a fost eliminat şi el, pentru proteste, iar autorul golului a fost schimbat, pentru a primi singur elogiile publicului.

CS Ineu: Grozav – Manea, Sabău, Malancu, Stein – Popa, Abrudean, Bârnoagă (Mariş), Ponta (Sas) – Mangu, Răduţ (Fritea).

Gloria: Bordea – Polgar, Pascariu, Ad. Rusu, Anca – Turcuş, Oprescu, Brânduşe, Gornic (Militaru) – Talpaş (Olariu), Negru (Savin).

Au arbitrat: Ionuţ Juravle (Timişoara) – la centru, Sorin Pantiş şi Mircea Toderici (ambii din Arad) – asistenţi.