Hamilton a castigat in Japonia

Reactualizat la:
Englezul Lewis Hamilton, echipierul formatiei McLaren, s-a impus cu autoritate in grand-prix-ul de Formula 1 al Japoniei si s-a distantat in clasamentul general al pilotilor.

Hamilton a profitat din plin de abandonul colegului sau de echipa, spaniolul Fernando Alonso, dar si de faptul ca rivalii de la Ferrari au prins un loc trei, prin finlandezul Kimi Raikkonen, si un loc sase, prin brazilianul Felipe Massa, intre Hamilton si Raikkonen intercalandu-se un alt finlandez, Heikki Kovalainen, de la Renault. Campionul mondial Fernando Alonso a abandonat in turul 42 din cele 67 de tururi programate, intrand spectaculos in zidul de pneuri.

Cursa din Japonia a fost influentata de vremea potrivnica, organizatorii mentinand Safety Car-ul pe circuit in primele 19 tururi.

Astfel, cu doua etape inainte de finalul campionatului mondial de Formula 1, Hamilton s-a distantat la 12 puncte de Alonso in clasamentul general si la 17 de Raikkonen, in timp ce Massa a iesit complet din lupta pentru titlu.

In clasamentul constructorilor, Ferrari este deja campioana cu 170 de puncte si dupa ce McLaren a fost penalizata cu retragerea punctelor dupa scandalul de spionaj.