Istoria s-a repetat în FedCup Junior

De Dan Lazar
Naționala Rusiei a câștigat grupa de calificare a European Summner Cup Under 18 desfășurată la baza „UTA – TenisProfi”, în timp ce reprezentativa noastră a ocupat locul 3, precum în 2015, ratând pătrunderea în elită.

Rusoaicele – cu campioana Europei la junioare, Amina Anshba, în lot – au câștigat finala de la Arad, scor 2-1 cu Spania, punctul decisiv fiind obținut în meciul de dublu: Anastasia Gasanova/Elena Rybakina – Eva Guerrero/Julia Pavola 6-2, 7-5. Ambele echipe au obținut însă biletele pentru turneul final din septembrie.
Având trei jucătoare de perspectivă în lot: Miriam Bulgaru (Alba Iulia), Iulia Mincă (Pitești) și Georgia Crăciun (Brăila), România a câștigat finala mică, 3-0 cu Croația, o palidă consolare după ce a cedat semifinala cu Spania (scor 1-2), ibericile – cu o basarabeancă în lot, Cristina Bucșă – barând și în sezonul trecut drumul tricolorelor spre faza finală.
Festivitatea de premiere a competiției care a adus la Arad cele mai importante junioare din 6 țări – locul 5 a fost ocupat de Serbia, 2-1 cu Bulgaria – a fost oficiată de: Ovidiu Șola (supervizorul Tennis Europe), Ladislau Elek (arbitru) și Ovidiu Fereștean (directorul turneului).20160729_170214

Taguri: , , , , ,