Junii ProVolei, meci nebun în Banat

De Dan Lazar
Primul meci al anului, susținut la Oțelu Roșu de cadeții de la UVVG ProVolei Arad, a fost unul de-a dreptul nebun, arădenii depășind dramatic echipa gazdă CSS Caransebeș Oțelu Roșu, cu scorul de 3-2.

Profesorul Radu Sabău, președintele clubului, ne relatează firul evenimentelor: „Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru noi, 0-10, 5-16, dar de aici lucrurile s-au schimbat în bine: pe serviciile lui Vlad Ștefănescu se ajunge la 15-16, apoi trecem la conducere și câștigăm setul cu 25-22. Seturile 2 și 3 revin destul de lejer gazdelor, cu 25-17 și 25-20. Arădenii se ambiționează și câștigă setul patru cu 25-19. Setul 5 începe cu iureșul gazdelor, 8-3, 11-7 și 14-9. Când toată lumea din sală se pregătea să sărbătorească victoria gazdelor, echipa lui Marius Mascovits se trezește din «pumni», egalează la 14 și câștigă dramatic cu 16-14 și cu 3-2 la general”.
Antrenorul Marius Mascovits a avut la dispoziție următorul lot: Ciubotariu Alexandru, Dobre Dănuț, Creța Patric, Timotity Mark, Popovici Sergiu, Sîrboiu Sebastian, Ștefănescu Vlad, Mihălescu Dan, Șullei Adrian, Kisvardai Tamas și Șipoș Richard.
Următorul meci al echipei de cadeți, peste două săptămâni, pe 27 ianuarie, când va întâlni în sala de sport a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” (Generală 18) formația CSȘ Blaj, care până acum nu a pierdut niciun set.