Lista completa a nominalizarilor la Oscar 2006

Lista completa a nominalizarilor la Oscar 2006
“Brokeback Mountain”, in regia lui Ang Lee, a fost nominalizat la opt categorii ale premiilor Oscar, consolidandu-si astfel pozitia de lider, potrivit listei publicate de site-ul oficial al Academiei Americane de Film.

Cel mai bun film: “Capote”, “Brokeback Mountain”, “Munich”, “Crash”, “Good Night, and Good Luck” Cel mai bun film strain: “Don’t Tell”, Italia; “Joyeux Noel”, Franta; “Paradise Now”, Palestina; “Sophie Scholl – The Final Days”, Germania; “Tsotsi”, Africa de Sud.

Cel mai bun regizor: Ang Lee – “Brokeback Mountain”; Bennett Miller – “Capote”; Paul Haggis – “Crash”; George Clooney – “Good Night, and Good Luck”; Steven Spielberg – “Munich” Cel mai bun actor: Philip Seymour Hoffman – “Capote”; Terrence Howard – “Hustle & Flow”; Heath Ledger – “Brokeback Mountain”; Joaquin Phoenix – “Walk the Line”; David Strathairn – “Good Night, and Good Luck”.

Cea mai buna actrita: Judi Dench – “Mrs. Henderson Presents”; Felicity Huffman – “Transamerica”; Keira Knightley -“Pride & Prejudice”; Charlize Theron – “North Country”; Reese Witherspoon – “Walk the Line”.

Cel mai bun actor in rol secundar: George Clooney – “Syriana”; Matt Dillon – “Crash”; Paul Giamatti – “Cinderella Man”; Jake Gyllenhaal – “Brokeback Mountain”; William Hurt – “A History of Violence”

Cea mai buna actrita in rol secundar: Amy Adams – “Junebug”; Catherine Keener – “Capote”; Frances McDormand -“North Country”; Rachel Weisz – “The Constant Gardener”; Michelle Williams – “Brokeback Mountain” Cel mai bun scenariu original: Paul Haggis & Bobby Moresco – “Crash”; George Clooney & Grant Heslov – “Good Night, and Good Luck”; Woody Allen – “Match Point”; Noah Baumbach – “The Squid and the Whale”; Stephen Gaghan – “Syriana”.

Cea mai buna adaptare: Larry McMurtry & Diana Ossana – “Brokeback Mountain”; Dan Futterman – “Capote”; Jeffrey Caine – “The Constant Gardener”; Josh Olson – “A History of Violence”; Tony Kushner si Eric Roth – “Munich” Regie artistica: “Good Night, and Good Luck”, “Harry Potter and the Goblet of Fire”, “King Kong”, “Memoirs of a Geisha”, “Pride & Prejudice”.

Cea mai buna imagine: “Batman Begins”, “Brokeback Mountain”, “Good Night, and Good Luck”, “Memoirs of a Geisha”, “The New World”.

Cel mai bun montaj: “Cinderella Man”, “The Constant Gardener”, “Crash”, “Munich”, “Walk the Line” Cele mai bune costume: “Charlie and the Chocolate Factory”, “Memoirs of a Geisha”, “Mrs. Henderson Presents”, “Pride & Prejudice”, “Walk the Line”

Cel mai bun machiaj: “The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”, “Cinderella Man”, “Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith” Cea mai buna coloana sonora: “Brokeback Mountain” – Gustavo Santaolalla; “The Constant Gardener” – Alberto Iglesias; “Memoirs of a Geisha” – John Williams; “Munich” – John Williams; “Pride & Prejudice” – Dario Marianelli.

Cea mai buna tema muzicala: “In the Deep” din “Crash” – Kathleen “Bird” York si Michael Becker; “It’s Hard Out Here for a Pimp” din “Hustle & Flow” – Jordan Houston, Cedric Coleman si Paul Beauregard; “Travelin’ Thru” din “Transamerica” – Dolly Parton Cel mai bun montaj de sunet: “King Kong”, “Memoirs of a Geisha”, “War of the Worlds” Cel mai bun mixaj sunet: “The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”, “King Kong”, “Memoirs of a Geisha”, “Walk the Line”, “War of the Worlds” Cele mai bune efecte speciale: “The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”, “King Kong”, “War of the Worlds”.

Cel mai bun documentar: “Darwin’s Nightmare”, “Enron: The Smartest Guys in the Room”, “March of the Penguins”, “Murderball”, “Street Fight” Cel mai bun scurtmetraj documentar: “The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club”, “God Sleeps in Rwanda”, “The Mushroom Club”, “A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin”.

Cel mai bun film de animatie: “Howl’s Moving Castle”, Tim Burton’s “Corpse Bride”, “Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit” Cel mai bun scurtmetraj de animatie: “Badgered”, “The Moon and the Son: An Imagined Conversation”, “The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello”, “9”, “One Man Band” Cel mai bun scurtmetraj Live action: “Ausreisser (The Runaway)”, “Cashback”, “The Last Farm”, “Our Time Is Up”, “Six Shooter” Oscar Onorific: Robert Altman Premiul Gordon E. Sawyer: Gary Demos Trei dintre filmele nominalizate la Oscar, “Brokeback Mountain”, “The Constant Gardener” si “Joyeux Noel”, sunt distribuite in Romania de MediaPro Film Distribution. “Brokeback Mountain” va putea fi vazut in cinematografe din 3 martie, cu doua zile inainte de decernarea Oscarurilor.



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !