LT Cermei, de neoprit în L3!

De Daniel Scridon
© Petru Bulza
După eşecul de la Filiaşi, băieţii pregătiţi de tandemul Anca-Nagy au bifat patru victorii consecutive, trei pe gazon şi una la „masa verde”. Ultimul succes a venit vineri după-amiază, în deplasarea de la Deva, acolo unde cermeienii au făcut legea „în iarbă”, spre bucuria sufletistului preşedinte Petru Bulza.

Chiar dacă au deschis scorul, prin Mintaş (min. 15), gazdele nu au avut replică în faţa dezinvoltei echipe din Cermei. „Momentul psihologic” s-a petrecut în min. 35, când Buia a transformat un penalty îndelung contestat de deveni. Cu două minute înainte de pauză, Ianc aduce oaspeţii în avantaj, 1-2.

Repriza secundă a fost la discreţia alb-roşiilor, care au rezolvat ecuaţia învingătoarei în doar cinci minute, prin reuşitele semnate: Sulea (min. 47) şi Buia (min. 52). Până la final, ambele echipe mai înscriu odată, prin Moţ (min. 80), respectiv, Mager (min. 71), pentru Cetate Deva – Lunca Teuz Cermei 2-5.

Pentru LT Cermei au jucat: Bodea – Rogojan, Cotoc, Gligor, Nistor, Mager (min. 82, Moraru), Ianc, Varga, Suslak (min. 66, Aldan), Buia (min. 74, Berari), Sulea.