„Lupii galbeni”au întors meciul

3Comentarii
Petrolul a revenit și a câștigat în fața UTA-ei, după ce a fost condusă cu 2-0. Repriza secundă, decisivă, atunci când arădenii au uitat fotbalul jucat în prima parte!

UTA a uitat, ieri, să mai joace fotbal în repriza secundă, după ce timp de 43 de minute au avut o evoluție excelentă! Elevii lui Cristi Păcurar au zburdat pe teren după vreo 16-17 minute, iar apoi Costin și Ciucur au avut primele ocazii de gol. Totuși, arădenii au deschis scorul, însî abia în minutul 31, când Oroian a prins un șut de generic, de la vreo 20 de metri, mingea a șters transversala și a intrat în poartă: 1-0. În min. 43 era deja 2-0, Șeroni marcând cu capul, din fața careului mic, cu toată opoziția lui Ghinga. Dar, imediat, oaspeții au redus din handicap, Arnăutu profitând de o inexactitate a lui Manea, șutul său de la 13 metri scuturând plasa: 2-1.

După pauză, UTA a uitat să mai joace fotbal, iar după o mare ratare a lui Țicu, a venit egalarea: B. Rusu a trimis un șut-centrare în fața porții, iar de acolo Marinescu a îndeplinit o simplă formalitate: 2-2! Apoi, Moldoveanu, Arnăutu și Pușcaș au anunțat golul, care avea să vină însă din piciorul lui B. Rusu, care a marcat cu capul, după ce Orlic a ieșit aiurea din poartă, la un corner bătut de Marinescu: 2-3. Scorul final a fost stabilit de Arnăutu, care a marcat din penalty, după ce tot el a fost faultat în careu de Șeroni, care a greșit grav, oferindu-i pe tavă mingea atacantului ploieștean: 2-4.

UTA – Petrolul Ploiești 2-4 (2-1)

Stadion „Motorul”, teren sintetic, timp călduros, spectatori 1500. Au marcat: Oroian – min. 31, Șeroni – min. 43, respectiv Arnăutu – min. 44 și 88 – penalty, Marinescu – min. 64, B. Rusu – min. 78.

UTA: Orlic – Manea, Melinte, Șeroni, Copaci – Costin, Neagu, Hrezdac, Ciucur – Oroian – C. Rus. Rezerve: Bodea – Ivan, Isac, Miculescu, Kanda, Gavrilă, D. Popa. Petrolul: C. Lungu – Borța, Ghinga, Cazan, Țicu – Chindriș, Pușcaș – Șaim, Marinescu, Moldoveanu – Arnăutu. Au arbitrat: G. Găman – la centru, D. Iliescu și Ad. Popescu – asistenți (toți din Craiova). Obs. FRF: C. Petropulos – Alba Iulia și D. Jiga – Bistrița.