Mai greu decât ne aşteptam

De Daniel Scridon
În formula: Dagău – Pavel, Gligor, Siminic – Maghici (min. 65, Ciornei), Ianc, Fl. Gâlcă, Lezeu (min. 65, Clej) – Piț, Modan (min. 90, Lung), Budur (min. 89, A. Mihai), nou-promovata Crişul Chişineu Criş a câştigat duelul cu Cetate Deva mai greu decât ne aşteptam.

Cu Pavel şi Modan reveniţi în primul 11, Crişul a controlat tactic jocul, a ratat numeroase ocazii, dar a transpirat serios pentru cele trei puncte. În prima repriză, vizitatorii s-au mulţumit să se apere organizat şi să nu primească gol. După o serie de ratări semnate Piţ, Modan şi Ianc, cu două minute înainte de pauză, Budur a reluat în poartă o acţiune pornită de la Maghici şi era 1-0.

Contrar cursului jocului, în min. 50, devenii reuşesc egalarea prin Voineag, care a executat imparabil o lovitură liberă de la 20m, bară-gol, pentru 1-1. A urmat un asediu prelungit la poarta oaspeţilor, concretizat în min. 75, când acelaşi Budur a fost la locul potrivit şi a fructificat centrarea lui Piţ pentru 2-1. Replica oaspeţilor a fost una palidă şi trupa lui Adrian Abrudean câştigă şi urcă pe locul 4 al clasamentului, la şapte lungimi în spatele liderului autoritar, Şoimii Lipova.