Mai greu decât se aşteptau

ARAD – Ultima repetiţie a campioanelor înaintea derby-ului cu Olimpia, de sâmbăta viitoare, nu l-a mulţumit în totalitate pe tehnicianul Adi Budurean.

Cel puţin în faza defensivă lucrurile nu au stat tocmai bine, americancele echipei din Alexandria reuşind să pătrundă şi să înscrie prea uşor. Dacă mai punem la socoteală şi momentele de cădere din jocul echipei noastre, este evident faptul că mai trebuiesc corijate destule aspecte în perspectiva partidei decisive pentru ocuparea locului doi la sfârşitul sezonului regulat.

Vizitatoarele încep mai bine, având în Wideman şi Williams, două jucătoare care au făcut legea pe teren. Asta şi pe fondul unor ratări incredibile ale jucătoarelor arădence. După zece minute era 14-18, dar cinci minute mai târziu, ne frecam la ochi şi nu ne venea să credem că pe tabelă era consemnat, 16-25. Impulsionate de Sheana Moore, campioanele dau semne de revenire, egalând situaţia înainte de pauză, 33-33.

După minutele de odihnă, oaspetele nu mai reuşesc acelaşi joc bun, combinativ, americancele Alexandriei fiind anihilate de apărarea ICIM-ului. Trecem în avantaj, ne desprindem, iar „tripla” reuşită de Bucică cosfiinţeşte scorul după 30 de minute, 48-40. Oaspetele dau senzaţie că pot reintra în joc, 50-45 (min.33), dar o nouă reuşită de trei puncte, „marca Bucică” îngroapă şi ultimele speranţe ale grupării din Alexandria la o surpriză. În aplauzele publicului spectator, campioanele bifează un nou succes, 62-49, dar gândul lor se îndreaptă deja spre meciul decisiv cu Olimpia.