Manchester United – Liverpool 2-1. Rooney şi Park îşi duc echipa în fruntea Premier League

Echipa campioană a câştigat, duminică, marele derby regional cu Liverpool şi a revenit pe primul loc în Premier League.

“Cormoranii” aveau nevoie de o victorie pentru a se apropia de Tottenham, actualmente pe ultimul loc care duce în Liga Campionilor, dar golul lui Torres nu a fost de ajuns, United reuşind să întoarcă rezultatul în faţa propriilor suporteri.

Un meci Manchester UnitedLiverpool nu este doar consumarea unei mari rivalităţi, ci de asemenea un meci care se dovedeşte mereu antrenant şi spectaculos pentru spectatorii neutrii. Începutul de meci de pe Old Trafford a fost exact dovada acestui lucru, iar “cormoranul” Fernando Torres a dus-o pe Liverpool în avantaj în minutul 5, când a trimis în plasă cu capul mingea centrată de Dirk Kuyt. Egalarea lui United a venit repede, după 7 minute, când Wayne Rooney a înscris cel de-al 26-lea său gol al sezonului în Premier League. Internaţionalul englez a executat slab o lovitură de pedeapsă după faultul lui Mascherano, Reina a respins, dar tot Rooney a revenit şi a marcat. United a trecut în avantaj în minutul 60, când Fletcher a centrat excelent din partea dreaptă, iar coreeanul Park Ji-sung a plonjat cu capul înainte, bătându-l pe Reina.

Victoria o duce pe United la 69 de puncte, mai multe cu două decât Arsenal. Chelsea o poate detrona, însă, pe United, având două partide restante de disputat.