Micuțele gimnaste, campioane ale României!

De Dan Lazar
CONSTANȚA. Campionatul Naţional al junioarelor mici la gimnastică ritmică, desfăşurat recent la Constanţa, a consemnat noi rezultate notabile pentru CS Municipal Arad. Sportivele antrenoarelor Daniela Chiriac, Tatiana Novikova şi Flavia Micula s-au făcut remarcate în ambele categorii de vârstă, cucerind numeroase medalii. La categoria a III-a (2008), s-au obţinut următoarele clasări pe podium: Carina Crainic – locul 1 la individual compus şi minge, locul 2 la coardă şi panglică și Karina Kuncz – locul 2 la măciuci.

La categoria a III-a (2007), au obținut medalii Maria Moţ – locul 3 la individual compus şi minge; Dalia Marin – locul 3 la panglică și Catrina Buniov – locul 3 la măciuci.

În concursul pe echipe, cu 9 cluburi la start, CSM Arad I a devenit campioană naţională, în formula: Carina Crainic, Dalia Marin, Catrina Buniov, Maria Moţ şi Karina Kuncz, iar CSM Arad II s-a clasat pe locul 6, în componenţa: Andra Crainic, Antonia Stănescu, Alisha Tudor, Elisa Andresz şi Alice Trancău.

La categoria a IV-a (2010), Teodora Iovănaş Brădean a ocupat locul 3 la coardă, iar în concursul pe echipe, CSM Arad a cucerit medalia de bronz, în componenţa: Kaitlyn Varga, Teodora Iovănaş Brădean, Mara Cohuţ, Cesaria Crişan, Vanessa Varga şi Sofia Cotrău.