Național, la primul pas greșit

De Leo Sfara
2Comentarii
Elevii lui Călin Cojocaru nu au reușit să treacă de al șaselea val, pierzând cu Unirea A. Iulia.

Cinci meciuri și tot atâtea victorii avea Național Sebiș, instalată confortabil în fotoliul de lider al clasamentului în seria a IV-a din liga a treia. După cum a început meciul cu Unirea Alba Iulia, de vineri, credeam că elevii lui Călin Cojocaru (foto) își vor trece în cont încă trei puncte. Susan, de două ori, dar și M. Ion puteau deschide scorul, dar imprecizia la finalizare, sau portarul Suciu au făcut ca scorul să rămână alb, până la pauză. Asta și pentru că, la cealaltă poartă, Fișteag a blocat excelent șutul lui Scheau.
După odihnă, lucurile s-au complicat, căci Rosenblum a fost eliminat, după un fault în postură de ultima apărător. Era doar minutul 56, însă și așa, peste doar șapte minute, M. Ion putea marca, dar a țintit bara.
Cu cât minutele se scurgeau, era clar că sebișenii se vor mulțumi și cu un punct, însă în min. 84 oaspeții au dat lovitura, prin Morar, care a marcat cu un șut puternic din careu: 0-1. Astfel, invincibilitatea sebișenilor a lut sfârșit, dar și așa sunt în fruntea clasamentului.
Național: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Suciu, Siminic – Mihuța (Roman), Cârstoiu – Săulescu (Ciocan), Iuga, Susan – M. Ion. Unirea: Suciu – Ioani, Mardare, Oprea, Crăciunesc – Sălagea (Șulea), Goguţa – Ştef (Scrob), Scheau (Onoca), Lasconi – Culda (Morar). Au arbitrat: G. Almaș (Zalău) – la centru, V. Duță (Avrig) și A. Voiadeș (Sibiu). Obs. FRF: C. Făniță și G. Stoicovici (ambii din Timișoara).