Nebunie la Sebiș: Hunedoara a revenit de la 0-3!

De Leo Sfara
4Comentarii
Sebiș. Ce s-a întâmplat azi la Sebiș e de domeniul fantasticului. În minutul 87 gazdele conduceau cu 3-0. Iar meciul s-a terminat egal, 3-3. Ultimul gol a fost înscris de portarul Jianu!!!

Deschiderea scorului a venit în min. 21, când Petculescu a șutat din lovitură liberă de la 28 de metri, mingea s-a strecurat printr-o pădure de picioare și a intrat în poartă: 1-0. În primul minut de prelungiri, Enciu a scăpat singur cu portarul, dar a tras în el. Imediat, același Enciu a recuperat mingea și a fost faultat în careu. Mateucă a tras perfect de la punctul cu var și era 2-0.

Tabela s-a schimbat din nou în min. 57, când Mateucă a șutat din careu, Jurcă a respins în față, iar Enciu a îndeplinit o simplă formalitate, de la vreo opt metri: 3-0. Eliminarea lui Lezeu, pentru cumul de cartonașe galbene, a destabilizat echipa gazdă și s-a declanșat nebunia. FC Hunedoara a marcat de trei ori, în min. 87, 88 și 90+2, ultimul gol fiind înscris de portarul Jurcă, urcat în careul sebișean, la un corner.

Sebiș: G. Gakos – Onuțan (Goșa), Lezeu, Foritz, Dărăban – Susan (Ember), Teședan, Petculescu, Vereș (Rugină), Mateucă (Deliman) – Enciu. Hunedoara: Jurcă – C. Creciunesc (Ciucurescu), Ionică, D. Creciunesc, Doboș – Herci (Bloj), Fl. Iacob, Al. Dan, Marinca (Tătulea) – R. Cristian, Vasinc. Au arbitrat: A. Șuvar – la centru, V. Duță și A. Voaideș – asistenți (toți din Sibiu). Obs. FRF: D. Micșa – Timișoara și V. Balaj – Reșița.