Nigeria invinge Zambia la penalty-uri

Nigeria invinge Zambia la penalty-uri si se pregateste de semifinala cu Ghana.

Ultimul meci al sferturilor CAN 2010 a pus fata in fata Zambia si Nigeria, intr-o reeditare a finalei CAN din 1994. Acum 16 ani castigase Nigeria, in ciuda faptului ca fusese condusa de Zambia, gol Elijah Litana. Nigerienii revenisera prin Emanuel Amunike, acel trofeu fiind ultimul castigat de Nigeria in aceasta competitie africana.

Acum, dupa un meci extrem de slab, si scorul de 0-0 la finalul celor 120 de minute, Nigeria s-a impus cu scorul de 5-4 dupa loviturile de departajer, eroul fiind portarul.