Pâncota se impune în derby

ARAD – Începutul partidei de sâmbătă a fost identic, păstrând proporţiile, cu partida Bayern – Real, de miercuri, D. Lengyel marcând în primul minut, după o centrare a lui Mager, 0-1.

Vizibil descumpăniţi, oamenii lui Sinescu sunt dominaţi de oaspeţi, care ratează ocazii importante, prin Dragu şi A. Mihai. Avându-l în mijlocul lor din această iarnă pe I. Vuin, fostul căpitan al Voinţei Macea, gazdele revin în joc, dar Ardelean a trecut pe lângă egalare, spre finalul reprizei.

Startul actului secund îi găseşte pe alb-roşii la cârma jocului, acelaşi Ardelean ratând în min. 55 un penalty acordat ca urmare a unui henţ în careu comis de A. Lengyel. Disputa devine una cu garda jos, ocaziile alternând de ambele părţi.

Făcând abstracţie de destinaţia celor trei puncte, ambele echipe merită evidenţiate la capătul unui joc de o calitate superioară celor văzute în „Daciada” judeţeană.