Pledoarie pentru minifotbal

De Daniel Scridon
Organizarea impecabilă, calitatea spectacolului fotbalistic şi numărul foarte mare de spectatori prezenţi pe parcursul celor trei zile de întreceri la Baza Desavoia – nu sunt jocuri de ligile 2 şi 3 care să strângă atâţia spectatori – , ne îndreptăţesc să spunem că Zona Nord-Vest a Campionatului Naţional de minifotbal a fost o reuşită.

Finala competiției a fost o afacere între echipele județului Sălaj, Șimleul Silvaniei și Dia Guard Zalău. Calculele hârtiei nu au fost respectate și Șimleul s-a impus cu 2-0 și a pus mâna pe trofeu, dar și pe biletele pentru ediția viitoare de Champions League la minifotbal, din Slovenia.

Superlative

Reprezentanţii Federației Române de Minifotbal, președinte Ioan Onicaș și George Țălnar, au oficiat festivitatea de premiere. Distincții speciale au primit gazdele Flavius Măduța, Cristian Barna și Cristian Lăzău. Premiul de cea mai promițătoare echipă a fost primit de Young Boys Cugir, în timp ce Luciano (locul 5), Luceafărul Cluj (locul 4), Premiere (locul 3), Dia Guard Zalău (locul 2) și Autovip Șimleul Silvaniei (locul 1) au fost răsplătite cu trofee. Cel mai bun portar al competiției a fost desemnat Sebastian Huțan (AC Luciano), iar jucătorul și golgeterul turneului a fost Adrian Dregan (Șimleul Silvaniei).