Ploaia se joacă cu meciul lui Marius Copil de la Wimbledon

De Dan Lazar
Programat iniţial pentru marţi, meciul din turul inaugural al turneului de la Wimbledon, dintre arădeanul Marius Copil şi francezul L. Pouille, a început miercuri cu o întârziere de 5 ore, fiind însă întrerupt la scorul de 1-1 la seturi.

Copil şi favoritul 32 la trofeu, francezul-minune Pouille, au reuşit să joace 76 de minute, până când ploaia a oprit meciul, trimiţându-i la vestiar. Primul set a revenit tenismenului din Hexagon, scor 6-4, care a reuşit singurul break în chiar ultimul game, pentru ca Copil să egaleze (tot 6-4), după ce a fost condus cu 2-0, la scorul de 4-4 câştigând decisiv pe serviciul adversarului. Setul trei a debutat cu un game reuşit de francez, pe propriul serviciu, iar apoi ploaia şi-a intrat din nou în rol…
Disputa – transmisă de către DigiSport – s-ar putea relua în această seară, Londra având o diferenţă de fus orar de două ore în minus faţă de Bucureşti, sau se va continua joi.