Prestaţie dezamăgitoare sub panoul braşovean

De Daniel Scridon
Când ai cel mai mare avantaj, de patru puncte, în primul sfert şi apărarea nu funcţionează, nu poţi emite pretenţii la victorie.

Lucru recunoscut, cu fair-play, de antrenorul „galben-albastrelor” de la FCC ICIM, Miljan Medvedj: „La Braşov am făcut cel mai slab meci de până acum, fără atitudine în primele două sferturi, fără energie, fără poftă de joc. Pe final am jucat cu 5 extreme pe parchet, Hadzovic, Dzombeta, Mercea, Fodor și Harrison, cu un presing pe tot terenul, foarte agresiv, dar diferența făcută de adversare înainte de sfertul 4 era prea mare și nu am reușit să întoarcem rezultatul”.

Diferenţa s-a făcut în sferturile 2 şi 3, când braşovencele au avut şi 20 de puncte avantaj pe tabela de marcaj. În ultimele 5 minute ale jocului, arădencele au forțat revenirea, s-au apropiat la 4 puncte cu doar 120 de secunde înainte de finalul meciului, dar ex-arădeanca Bartee – MVP-ul jocului, cu 29 puncte şi 13 recuperări – a rezolvat ecuaţia învingătoarei.

A fost: Olimpia Brașov – FCC ICIM Arad 87-76 (pe sferturi: 24-24, 27-13, 21-20, 15-19). Marcatoare – Braşov: Bartee 29 (3), Pesovic 22 (2), Ferenczi 16 (2), Arsenic 15, Podar 5. Arad: Hadzovic 25 (2), Burdgess 16, Dzombeta 16, Fodor 7, Neagu 3, Mercea 3, Ardelean 2, Ciotir 2 și Harrison 2.

Vineri, ora 18, în „Polivalenta” arădeană, FCC ICIM întâlnește pe Universitatea Cluj, echipă fără victorie în acest sezon.