Prima competiţie, primul aur!

De Daniel Scridon
LENDAVA. Început de an sub bune auspicii pentru judo-ul arădean. Într-o companie selectă, cu peste 350 sportivi de la 48 de cluburi din 12 ţări, trei judoka arădeni s-au remarcat la tradiţionalul turneu de la Lendava – Slovenia.

Cea mai valoroasă performanţă a fost obţinută de Carolina Szabo, sportivă cu dublă legitimare CS Municipal Arad – CS Podgoria Ghioroc, care nu a avut rival pe tatami în cadrul categoriei 40 kg – Under 14. Medaliată cu bronz balcanic anul trecut şi premiată în cadrul Galei Sportului Arădean, Carolina este pregătită de Dorin Drimbe şi tatăl său, Carol Szabo.

Pe podium a urcat şi reprezentantul Sambojudo Pecica, Nandor Bernath, care a obţinut medalia de bronz a categoriei 55 kg – Under 12. Un alt judoka antrenat de inimosul Arpad Nagy, Iojef Csilag s-a clasat al 7-lea la ca. 42 kg – Under 12.