Primul pas spre finală

ARAD – În postura de „victimă sigură”. Aşa s-a prezentat B.C. Alexandria la Arad, pentru primele două partide din cadrul semifinalei C.N. de baschet feminin. Chiar şi fără două americance, cele 7 (şapte) jucătoare pregătite de Ad. Piperea au opus o rezistenţă peste aşteptări lui B. C. ICIM, dovadă şi rezultatul de la pauză, când oaspetele conduceau, scor 34-33.

Muştruluiala de la cabine le-a prins bine arădencelor, care au făcut un sfert trei excelent (22-7), în aplauzele celor 400 de împătimiţi ai sportului cu mingea la coş. La adăpostul acestui avantaj, Budurean dă credit tuturor jucătoarelor, partida încheindu-se cu o victorie a ICIM-ului la 11 puncte diferenţă.

B.C. ICIM Arad – B.C. Alexandria 70-59

Pe sferturi: 17-11, 16-23, 22-7, 15-18

Marcatoare – ICIM: Gladden 12 (2), Milovanovic 12, Kovacik 12, Moore 9, Zoric 7, Bucică 5 (1), Uiuiu 4, Taţa 3 (1), Nagy 2, Meszaros 2, Pavel 2. Alexandria: Şipoş 19 (5), Gay 12 (1), Wideman 11, Chivu 11, Şanta 6.

Arbitrii: Stelian Bănică şi Radu Bucerzan.

Astăzi, ora 19, la Sala Sporturilor are loc meciul 2 din semifinala ICIM – Alexandria.