Programul complet al FITN7: 21 de spectacole în zece zile!

De Eugen Rogojan
Programul complet al FITN7: 21 de spectacole în zece zile!

Ediția cu numărul 7 a Festivalului Internațional de Teatru Nou de la Arad se va desfășura sub semnul „oglinzii sinelui”.

Claudiu Groza, curatorul festivalului, a selecționat pentru a fi prezentate la mijlocul lunii mai, în Arad, 21 de spectacole de teatru produse de companii de stat sau independente din România, precum și un spectacol invitat din străinătate, al companiei franceze Malka, Grenoble: Têtes d’Affiche – un spectacol de dans contemporan unic ce poartă semnătura coregrafică a artistului Bouba Landrille Tchouda.

Am decis ca FITN 2019 să nu aibă un focus, ci o temă simbolică: NOI. Asta pentru că multe din spectacolele pe care le veți vedea vorbesc – mai intim, mai ironic, mai metafizic, mai brutal, mai sincer sau mai cinic, mai crud sau mai implicat – despre destine și provocări personale, despre demoni interiori și victorii – sau înfrângeri – ce rămân adesea, poate pentru totdeauna, necunoscute altora”, spune curatorul.

Biletele au fost puse în vânzare pe data de 23 aprilie, atât la agenția de bilete a Teatrului Clasic, cât și pe site-ul biletmaster.ro. Agenția teatrală funcționează după programul marți-vineri: 10–14 şi 17–19; sâmbătă și duminică: 10–12 și 17–19. Luni, 13 mai: 10–14 și 17–19. „Sperăm să vă bucurați de spectacole de teatru, care să vă rămână întipărite în minte multă vreme și, dacă doriți, să schimbe ceva în voi înșivă”, spun reprezentanții Teatrului Clasic „Ioan Slavici”. Programul celor zece zile de festival este următorul:

 

Vineri, 10 mai

19.00 – Sala Mare
Navigatorul de Conor McPherson
Regia: Cristi Juncu
Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 2h 30min. (cu pauză)
| 16+

21.30 – Sala Studio
Noi, nu, niciodată
Un spectacol de: Alexandra Caras, Radu Dogaru, Olivia Grecea, Petro Ionescu, Paula Rotar și Cosmin Stănilă
Producător: Reactor de creație și experiment, Cluj
Durata: 1h 15min.
| 16+

 

Sâmbătă, 11 mai

19.00 – Sala Mare
Frați de Dave Williams
Regia: Florin Piersic Jr.
Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara
Durata: 3h (cu pauză)
| 14+

22.00 – Sala Studio
Pisica lui Schrödinger de Alexa Băcanu
Regia: Alexandru Berceanu
Coproducție: unteatru, București& Proiect 2
| Durata: 1h

 

Duminică, 12 mai

19.00 – Sala Mare
Dansul Delhi de Ivan Vîrîpaev
Regia: Radu Afrim
Producător: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
Durata: 2h

21.30 – Sala Studio
Lumea dinăuntru de John Elsom
Regia: Catinca Drăgănescu
Producător: unteatru, București
Durata: 1h 15min.

 

Luni, 13 mai

19.00 – Sala Mare
Avalanșa de Tuncer Cücenoğlu
Regia: Petru Vutcărău
Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1h 40 min.
| 15+

21.30 – Sala Studio

Crud de Daniel Chirilă
Regia: Ștefan Lupu și Daniel Chirilă
Producător: Platforma culturală Frilensăr, București
Durata: 1h 10 min.
| 14+

 

Marți, 14 mai

16.00 – Sala Studio
Jurnal de România. Timișoara
spectacol colectiv
Textul și regia: Carmen Lidia Vidu
Producător: Teatrul German de Stat Timișoara
Durata: 1h 15min.
| 12+

18.00 – Sala Mare
Triburi de Nina Raine
Regia: Vlad Cristache
Producător: Teatrul „Nottara” București
Durata: 2h 30min. (cu pauză)
| 14+

21.30 – Sala Studio
Monstrul nisipurilor de Székely Csaba
Regia: Andi
Gherghe
Producător
: Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
Durata: 1h 45min.
| 15+

 

Miercuri, 15 mai

19.00 – Sala Mare
153 de secunde de Svetlana Cârstean
Regia: Ioana Păun
Producător: Biatrice Cozmolici
În parteneriat cu: ARCUB și CNDB
Durata: 1h 40min.
| 12+

21.30 – Sala Studio
Schneider și Schuster de Joshua Sobol
Regia: Lucian Pavel
Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Durata: 1h 15min.

Joi, 16 mai

19.00 – Sala Mare
In a Forest Dark and Deep de Neil LaBute
Regia: Iarina Demian
Coproducție: unteatru, București& ArtEst Foundation
Durata: 1h 30min.
| 16+

21.00 – Sala Studio
Taximetriști
de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae
Regia: Bogdan Theodor Olteanu
Coproducție: TETA și Apollo111 Teatrul, București
Durata: 1h 45min.
| 16+

Vineri, 17 mai

19.00 – Sala Mare
Rețeta perfecțiunii în foarte mulți pași care nu duc nicăieri
Un teatru fizic de: Andrea Gavriliu
Producător: Teatrul de Nord Satu Mare
Durata: 1h

20.30 – Sala Studio
OST (Organic Sound Twist)
Un concept de: Andrea Gavriliu
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca
Durata: 45min.
| 12+

 

Sâmbătă, 18 mai

19.00 – Sala Mare
Amintiri
Spectacol-concert de Ada Milea, după Ion Creangă
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Durata: 1h
| 7+

20.00 – Sala Studio
Ultima bandă a lui Krapp de Samuel Beckett
Regia: Toma Dănilă
Producător: unteatru, București
Durata: 1h 30min.
14+

21.30 – Sala Mare
Just Push Play
spectacol interactiv de improvizație
Durata: 1h 30min.
| 12+

 

Duminică, 19 mai

19.00 – Sala Mare
Têtes d’Affiche
Coregrafia: Bouba Landrille Tchouda
Producător: Compagnie Malka, Grenoble (Franța)
Durata: 1h
| 12+

20.30 – Sala Studio
Emigranții de Slawomir Mrozek
Regia: Dan Glasu
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !