Propagandă bună fotbalului

De Leo Sfara
UTA și Chindia au etalat un joc frumos, terminat la egalitate din cauza lui Bodea.

De multă vreme nu am mai văzut un așa meci bun la Arad, precum cel dintre UTA și Chindia. Dacă nu era gafa impardonabilă a lui Bodea, acum probabil UTA mai avea în cont două puncte.

Meciul a avut ritm încă de la început, prima ocazie având-o Melinte, dar apoi Florea a replicat cu un șut din apropiere, Bodea reușind să pareze miraculos. Pe final de repriză, când mare lucru nu mai așteptam să se întâmple, o minge centrată de Kanda, din corner, a ajuns la El Hasni, care a marcat din fața careului mic: 1-0.

După pauză, oaspeții au început mai bine, iar V. Alexandru a avut o ocazie imensă, dar a tras în Bodea, de la doi metri! Apoi, încet, încet, UTA a încercat să se blocheze, a făcut pasul înapoi, iar egalarea a venit în min. 64, când L. Mihai a trimis o minge spre poartă, Florea a trecut pe lângă ea, Bodea a fost păcălit și nu a mai reușit decât să o devize în bară, iar de acolo a intrat în plasă: 1-1. Chindia a sărbătorit prea mult golul, pentru că la doar 90 de secunde era 2-1, Copaci marcând cu un șut de la zece metri, el fiind lăsat liber de fundașii oaspeți.

Patru minute mai târziu, Kanda putea închide meciul, dar a tras în portar, după o pasă excelentă a lui C. Rus. Și a venit minutul 80, când o minge care nu spunea nimic a fost scăpată de Bodea din mână, la picioarele lui Leca, iar acesta a făcut 2-2! Dar, UTA nu s-a lăsat, iar Kanda putea aduce victoria, în două rânduri, dar Aioanei și apoi Florea (care a scos mingea de pe linia porții) au refuzat victoria UTA-ei. Și totuși, în min. 89, Neicuțescu putea da lovitura de grație, dar Bodea a respins salvator șutul din careul mic!

UTA – Chindia Târgoviște 2-2 (1-0)

Stadion „Motorul”, teren sintetic, timp excelent pentru fotbal, spectatori 1400. Au marcat: El Hasni – min. 42, Copaci – min. 66, respectiv L. Mihai – min. 64, Leca – min. 80.

UTA: Bodea – Costin, El Hasni (R. Iuga), Șeroni, Copaci – Ciucur, Melinte, Neagu, Kanda (Isac) – C. Rus, D. Popa (Hrezdac). Chindia: Aioani – Martac, Leca, Șandru, Panait – Șerban (Rață), L. Mihai, Novac, Neguț (Neicuțescu) – V. Alexandru (Cherchez), Florea. Au arbitrat: S. Popa (Aiud) – la centru, B. Dragoș și M. Cantemir (ambii din Făgăraș) – asistenți. Obs. FRF: R. Bitea – Oradea și Z. Ciev – Timișoara.